Firmy w ogłoszeniach o poszukiwaniu pracowników kłamią, koloryzują i przemilczają informacje. Dlaczego?
Rekruterzy narzekają na kłamstwa umieszczane w CV lub opowiadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak sami nie zawsze mówią prawdę. Aby zachęcić kandydatów do starania się o posadę w ich firmie, często rozmijają się z prawdą w ogłoszeniach o pracę.
Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl tłumaczy, że trudno jednoznacznie stwierdzić, dlaczego w niektórych ogłoszeniach o pracę pojawiają się niedomówienia, półprawdy czy kłamstwa. Można jednak sądzić, że cel takich zabiegów jest taki, jaki przyświeca ludziom poszukującym pracy, którzy kłamią w CV.
– Być może pracodawcy zdają sobie sprawę z niezbyt atrakcyjnych warunków przez siebie oferowanych i chcą upiększyć rzeczywistość w ogłoszeniu, aby przyciągnęło ono lepszych fachowców – mówi Beata Szkodzin.
Jak mówi Iwona Mitros, marketing coordinator w Grafton Recruitment Polska, treść i wygląd oferty pracy jest pierwszym sygnałem, jaki wysyła firma. To na jego podstawie kandydat decyduje czy starać się o posadę, czy nie.
– Każdy, kto obserwuje rynek pracy i zna potrzeby rekrutacyjne wielu pracodawców, potrafi zweryfikować informacje podawane w ogłoszeniach o pracę oraz ich prawdziwość. Należy pamiętać, że wiarygodność pracodawcy tworzy się między innymi dzięki ogłoszeniom rekrutacyjnym – uważa Iwona Mitros.
Najczęstsze kłamstwa
Najczęstszym problemem ogłoszenia o pracę jest zbyt lakoniczna treść, z której nic nie wynika. Kłopoty sprawia również zbyt wiele wymagań wobec pracownika. Często rekruterzy nie podają też nazwy firmy.
Dużo wątpliwości mają kandydaci, jeśli chodzi o formę umowy, którą oferują pracodawcy. Ogłoszenie o pracę powinno z założenia być ofertą pracy. Często jednak okazuje się, że jest propozycją współpracy na podstawie umowy cywilnoprawnej lub bezpłatnego stażu.
Zdarza się również, że w ogłoszeniu proponowana jest umowa o pracę po okresie próbnym. Nie zawsze jednak firmy wywiązują się z tego zobowiązania, ponieważ są to dla nich dodatkowe koszty. Często zwlekają z podpisaniem umowy o pracę.
20% od każdej sprzedaży oddajemy w organizacji „Okno życia” dla dalszego rozwoju dobrych uczynków:
Motilium online
Clomid
lasik surgery
Kolejnym kłamstwem pojawiającym się w ofertach pracy jest proponowana forma zatrudnienia. Beata Szkodzin wyjaśnia, że w tym wypadku kłamstwo często przybiera formę niedopowiedzenia, a nie celowego mijania się z prawdą.Networked literacy corporation provides have a glimpse at the site assistance for to anyone in need.

Реєстрація