No właśnie – oto jest pytanie. Jeżeli jesteś studentem, a z dużą dozą prawdopodobieństwa tak – to prócz Ciebie jest jeszcze 2 miliony innych, którzy również zaczną swoją drogę zawodową na praktykach bądź stażu. Dobra – popyt na praktyki już znamy, a co z podażą? Oczywiście rozwija się tak jak nasza gospodarka, jeżeli chcemy zdobyć cenne doświadczenie – musimy się naszukać, i o tym jest właśnie ten artykuł.
20% od każdej sprzedaży oddajemy w organizacji „Okno życia” dla dalszego rozwoju dobrych uczynków:
motilium m
motilium tablets
Motilium without prescription
Określony cel
Pewnie myślsz, że to będzie kolejny paragraf o tym jak ważne jest wyznaczanie sobie celu w tym co robimy. Niestety, ale to jest prawda. Szukając praktyki sprecyzuj sobie co tak naprawdę Cię interesuje. Wystarczy narzucić kilka prostych kryteriów i już z tysięcy ofert praktyk grono potencjalnych praktykodawców zawęża nam się do liczby, którą jesteśmy w stanie sami przeanalizować.
Po pierwsze wybierz branżę w której chciałbyś pracować. Nie ważne czy to będzie FMCG, czy bankowość, czy konsulting, czy nowe technologie, czy branża budowlana – musi to być coś w czym się dobrze czujesz i chciałbyś się rozwijać. To jest kluczowe na początku Twojego rozwoju – zbieraj doświadczenie, które będzie Ci przydatne w przyszłości. Oczywiście nie oznacza to, że jak już zaczniesz w banku, to już w banku skończysz (jak to wiele osób ma w zwyczaju mówić), ale o wiele łatwiej będzie Ci znaleźć pracę w wymarzonej firmie FMCG, jeżeli Twoje doświadczenie z praktyk będzie pochodzić z podobnej tematyki.
Po drugie obszar zainteresowań też jest kluczowy. Jeżeli jesteś urodzonym sprzedawcą to nie aplikuj na praktyki w dziale księgowości. Wydaje się to takie oczywiste, ale niestety z doświadczenia wiem, że wiele studentów popełnia ten błąd na starcie, bo praktyki to coś co trzeba „odbębnić” i tyle.
Po trzecie wynagrodzenie – właśnie tak! Postaw sobie od razu za cel, czy szukasz praktyk z wynagrodzeniem czy nie. Jeżeli to jest Twoje pierwsze doświadczenie w życiu, to kryterium wynagrodzenia za praktyki powinno zostać otwarte. Jest wiele ofert na rynku, które swoją jakością przeważają jakiekolwiek wynagrodzenie na start. Pamiętaj – inwestycja, to odkładanie konsumpcji w czasie, i tak powinno się myśleć również o praktykach czy stażu.
Ważne też są kryteria takie jak miasto w którym jesteś w stanie odbywać praktyki czy też okres trwania praktyk, ale to już jest mniej istotne, gdyż wszystko da się połączyć z obecną strukturą studiowania w Polsce.
Szukaj nieustannie
Podczas gdy jeszcze nie jesteś na etapie, gdzie ze względu na swoje kompetencje i doświadczenie szukają Cię najlepsi headhunterzy z branży HR – musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Szukając praktyki i odpowiedniej firmy, nie ograniczaj się tylko do wujka Google.
Poniżej prezentuje listę eventów/pomysłów, które na pewno pomogą w znalezieniu odpowiedniej firmy:
– Targi praktyk tj. Drogowskazy Kariery organizowane przez NZS w całej Polsce
– Wykłady otwarte praktyków biznesu
– Warsztaty biznesowe, np. Akademia Wiedzy Praktycznej MARS
– Konkursy i jeszcze raz konkursy, wymieniając kilka:
– Grasz o staż
– Global Management Challenge
– Studencki Nobel
– Konkursy organizowane przez firmy tj.:
– Google Online Marketing Challenge
– Henkel Innovation Challenge
– L’Oreal Brandstorm
– Tequila Dla Najlepszych
– EYe on TAX
– Imagine Cup
i wiele, wiele innych
– Profile praktykodawców na FB, G+, LinkedIn, GoldenLine np. „Kariera w Deloitte (Polska)”
– Networking – wykorzystaj siatkę swoich kontaktów
– Portale z opiniami o praktykach tj. NieParzęKawy.pl J
Nie poddawaj się!
Jeżeli znalazłeś już swoją wymarzoną praktykę i odpadłeś na którymś z etapów rekrutacji – nie poddawaj się ! To najgorsze co możesz zrobić. Szukaj dalej, firm jest mnóstwo. Gdy ja aplikowałem na staże menadżerskie to zdarzało mi się nawet nie przejść do etapu rozmowy kwalifikacyjnej w niektórych firmach, gdzie dla większości byłem idealnym kandydatem. Tylko swoją wytrwałością dostaniesz się na wymarzone praktyki.
Powodzenia !
Łukasz Juskowiak,
Multi-praktykant, założyciel portalu NieParzęKawy.plPupils everywhere over the complete map employ paper creating companies identical to http://www.pro-essay-writer.com allowing them to develop into strong learners.

Реєстрація